Karaciğer Sağlığı İçin Zeytinyağı Tüketilmeli Mi?

Karaciğer Sağlığı İçin Zeytinyağı Tüketilmeli Mi?

Bugün birçok alanda ismini gördüğümüz zeytinyağlarının karaciğer sağlığı için zeytinyağı tüketilmeli mi? sorusunu gündeme taşımıştır. Yapılan araştırmalara ve açıklamalara göre zeytinyağının karaciğerin düzenli çalışması için gerekli olan sitokinleri salgılayarak karaciğerin yenilenmesini hızlandırabileceği öne sürüldü.

Karaciğer vücudunuzdaki toksik ve zararlı maddeleri denetleyerek vücutta biriken fazla yağların depolanmasında rol alan önemli bir organ. Aynı zamanda kan dolaşım sistemi içinde bulunan kan hücrelerini temizlemekte ve yenilemekte, dolayısıyla da günlük hayatta yaşamaya devam etmemizi sağlamaktadır. Yapılan son araştırmalara göre insan hayatı için fazlasıyla önemli olan karaciğer ile zeytinyağı arasında sağlık açısından önemli bir bağ bulunuyor.

 

Karaciğer Sağlığı İçin Zeytinyağı Tüketilmeli Mi?

Karaciğer Sağlığı İçin Zeytinyağı Tüketilmeli Mi?

Zeytinyağının birçok faydası vardır. Karaciğer sağlığı için yararlarından biri de onun sahip olduğu iyi bir antioksidan etkisidir. Antioksidanlar, vücudumuzda önemli bir rol oynar ve karaciğer hastalıklarına karşı savaşmak için yardımcı olurlar. Karaciğer rahatsızlıklarının zeytinyağı ile tedavi edilebileceğini kanıtlayan birkaç çalışma var. Bu araştırmalardan birine göre zeytinyağı ile karaciğer hastaları tedavi edildi ve diyetlerinde zeytinyağı kullanılmasıyla hastalar iyileşti. Zeytinyağının karaciğer hasarlarını azaltmaya yardımcı olan bileşenler içermesi sebebiyle modern tıpta yer alıp almayacağı hâlâ soru işareti olsa da diyetlerde sık sık kullanılmaya başlandı.

Zeytinyağı ile ilgili en son çalışmalardan biri de, zeytinyağının mide ve bağırsak sisteminde meydana gelen çalışmalara bağlı olarak doku hasarına neden olan bir molekül olan NF-kB’nin inhibe edilmesini sağladığıdır. Bunun yanı sıra klinik çalışmalarda da zeytinyağının anti-inflamatuar, antienflamatuar, antioksidan gibi özelliklerinin olduğu ve bu özellikler sebebiyle tıpta yer alacağına dair varsayımlar ortaya çıkmıştır.

Zeytinyağı Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Sahip olduğu bu önemli özellikleriyle öne çıkan Zeytinyağı Tüketimi Nasıl Olmalıdır? sorusuna cevap arıyorsanız okumaya devam edebilirsiniz. Zeytinyağların birçok faydası olduğu biliniyor. Genel olarak zeytinyağları iyi kolesterolü yani HDL’yi yükseltirken kötü kolesterolü olan LDL’yi düşürür. Ayrıca kan basıncını da dengeler. Ancak bunun yanı sıra fazla tüketilmesi durumunda kalp hastalıklarına yol açabilir. Bu açıdan doğru tüketimi hakkında bilgi sahibi olmak ve zeytinyağını dengeli ve yeterli seviyede tüketmek gerekir.

Buradan sitemizdeki zeytinyağlarına göz atabilirsiniz. Dilerseniz riviera zeytinyağı hakkındaki yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. tüm alanlar zorunludur