Oleropin Nedir? | Cupidolio Doğal Zeytinyağı

Zeytin yaprağı çayı oleropin

Zeytinin yıllardan beri yağının şifa kaynağı olarak kullanıldığı bilinirken son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde zeytin yaprağının da güçlü bir şifa kaynağı olduğu ortaya çıktı. Çay olarak tüketimi yapılan Zeytin yaprağını şifalı yapan ise bünyesinde bulunan oleropin maddesidir.

Oleropin Nedir?

Oleropin, zeytin yaprağında bulunan ve bu yaprağa şifalı olma özelliği veren maddeye denir. Bu oleropin, insan sağlığı için bekçilik görevi yapan, onlara kalkan görevi yapan kilit öneme sahip olan bire madde olarak bilinir.

Eski devirlerden beri zeytinyağı ve faydaları anlatılmıştır. Ancak yapılan araştırmalarda zeytin ağacının yaprağı hakkında bilgiler o kadar ayrıntılı olarak araştırılamamıştı.

Yapılan son araştırmalar zeytinyağı ve faydalarının ardından mucize bitki zeytinin yapraklarının da mucize bir şifa kaynağı olduğunu ortaya çıkardı.

Zeytin Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Zeytinyağı alırken şunlara dikkat etmek gerekir. Zeytinyağı alırken zeytinyağından meyve kokusu gelmesine dikkat edilmelidir. Meyve kokusu gelmesi doğal zeytinyağı olduğunu yani iyi koşullarda üretildiğini gösterir.

Zeytin alırken doğal zeytinyağı olduğunu anlamak için acılık ve yakıcılığına dikkat edilmelidir. Hem ağızda hem de genizde iki ayrı noktada acılık ve yakıcılık hissedilmesi gerekir.

Zeytinyağı alırken, zeytinyağının polifenol seviyesinin yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Meyve olgunlaştıkça konsantrasyonu azaldığı için yüksek polifenollü zeytinyağı üretmek isteyen insanlar, polifenol seviyesinin yüksek olduğu için erken hasat yapmaya yöneliyorlar.

Zeytinyağı, polifenol seviyesinin yüksek olması nedeniyle, sağlık açısından birçok faydaları da vardır. Yapılan araştırmalar, kanser, Alzheimer hastalığı gibi hastalıkların tedavisi için büyük umut veriyor.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Zeytin yaprağı çayı için şu aşamalar takip edilir.

  •  Zeytin yaprağı çayı için öncelikle suyun kaynatılması gerekir.
  •  Zeytin yaprağı çayı için kaynayan suya büyük taneli zeytin yaprakları atılır.
  •  -Sonraki aşamada, zeytin yaprakları birkaç dakika kaynatılır.
  •  Kaynayan yapraklarla birlikte, suyun rengi hafiften sarıya döner.
  •  Zeytin yaprağı, normal siyah çaydaki gibi rengini hemen vermez.
  •  Zeytin yaprağı kaynadıktan sonra 3 veya 5 dakika bekletilir. Bu bekletilmede Zeytin yaprakları demini suya verir. Zeytin yaprağı kokusu da ortama yayılır.
  •  Zeytin yaprakları kaynatılmadan oldukça acı iken, demlendiğinde acı olmaz.
  •  İnsanların ağzında yumuşak bir tat bırakırken, kokusu ayvalı ıhlamuru hafiften andırsa da daha farklı bir kokusu vardır.
  •  -Demini alan Zeytin yaprağı çayını bekletmeden direk olarak içmek gerekir. Ağızda ekşi ve tatlı arası hoş bir aroma ağızda bırakır.

Zeytin yaprağı çayının demlenmesi bu aşamaların takibi ile yapılır.

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Zeytin yaprağı çayı, hem sindirim hem de sinir sistemine oldukça faydası vardır. Hoş kokusu ile gerginliği alır. Ağızda hoş bir aroma bırakır.

Doğal zeytin, doğal zeytinyağı, kozmetik ürünleri ve sağlık ürünleri konusunda sitemizi gezerek daha ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. tüm alanlar zorunludur