Zeytin Çeşitleri Ve Zeytinin Faydaları Nelerdir?

zeytin-faydalari-nelerdir

Kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan zeytin en çok Ege ve Marmara Bölgesinde yetiştirilmektedir. Başta poğaça ve açma olmak üzere birçok hamur işinde de kullanılan zeytin çeşitleri hem lezzetli hem de sağlıklı olduğu için tercih ediliyor.

Zeytin Çeşitleri

Her biri ayrı bir lezzete sahip olan zeytin çeşitleri hem ülkemizde hem de dünya genelinde sıklıkla tüketilen meyvelerin başında geliyor. Son yıllarda pizzalarda da kullanılan zeytin çeşitlerinin başında taş kırma, el kırması ve biberli yeşil zeytin geliyor.

Doğal yağlı, salamura, kırma halhalı ve kurutulmuş zeytin de diğer seçenekler arasında yer alıyor. Tuzlu ve tuzsuz çeşitleri de bulunan zeytinler hem tenekelerde hem de vakumlanmış paketlerde satışa çıkarılıyor.

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Birçok tüketici zeytin faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyor. Beslenme uzmanlarına göre günde 10 tane siyah zeytin yemek karın ağrılarına ve mide ekşimesine iyi geliyor. Bağırsaklardaki kötü parazitlerin atılmasını kolaylaştıran zeytin gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarına yakalanma riskini de yarı yarıya düşürüyor.

Kahvaltıların olmazsa olması zeytin faydaları kadar lezzeti nedeniyle de tercih edilen meyvelerin başında gelmektedir. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan olgunlaştırılan zeytin, D ve E vitamini bakımından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip, nezle, bronşit gibi kış hastalıklarına karşı vücut direncini arttırır.

Potasyum bakımından zengin olan yeşil zeytin ise tokluk hissi verir ve kilo vermeye yardımcı olur. İçerdiği minerallerle cilt sağlığına da iyi gelen zeytin, yaşlanmaya bağlı kırışıkların giderilmesinde etkilidir. Ciltteki nem oranını dengeleyen siyah zeytin cildin çok daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Zeytin Ezmesi ve Fiyatları

Tekli ve ikili paketlerde satışa çıkarılan zeytin ezmesi fiyatları her bütçeye uygundur. Kampanyalı fiyatlarla satışa çıkarılan bu ürünler hem kahvaltılarda hem de öğün aralarında tüketilebilir.

Baharatlı zeytin ezmesi çeşitleri de hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından sıklıkla tüketilen kahvaltılıkların başında geliyor. Zeytin ezmesiyle sadece poğaça ve açma değil rulo kurabiye ve çörekler de yapılabilir.

Tarifi son derece kolay olan zeytin ezmeli yiyecekler bunlarla sınırlı değil. İsteyenler özel davetlerde misafirlerine zeytin ezmeli kanepe ve milföyler de ikram edebilir.

Zeytin Çeşitleri ve Satın Alma Seçenekleri

Ege Bölgesinin yerel ve tamamen organik lezzetleri arasında yer alan incir ve zeytin bir arada ve uygun fiyat garantisiyle sipariş edilebilir. Türkiye’nin her şehrine hızlı teslimat parolasıyla gönderilen bu ürünlerin tahmini teslimat süresi 2 – 3 iş günüdür. Alıcılara hem kredi kartına taksitle ve EFT / Havale hem de kapıda ödeme imkanı sunuluyor.

Tamamen doğal yollarda olgunlaştırılan yeşil zeytin çeşitleri de hem internet üzerinden hem de telefonla sipariş edilebilir. Online platformlarda birçok çeşidi bulunan incir ve zeytin ile %30 arasında değişen indirim oranlarıyla satışa çıkarılıyor.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. tüm alanlar zorunludur