Bruschetta Nasıl Yapılır? Cupidolio Bruschetta Tarifi

zeytinyağlı bruschetta tarifi

Bruschetta, sarımsak ile ovuşturulmuş, tuz ve zeytinyağı ile doldurulmuş olan ızgara ekmeği kullanılarak elde edilen İtalyan meze çeşididir. Farklı versiyonları olabilen bruschetta mezesinin içeriğinde, domates, sebzeler, fasulye, peynir veya kurutulmuş et sosları da kullanılabilir.

Yapılışı oldukça kolay olan bruschetta mezesinin yapılışında kullanılan malzemeler şunlardır:

-150 gram mozzarella peyniri

-6 yemek kaşığı cupidolio zeytinyağı

-2 diş sarımsak

-3 veya 4 dal taze fesleğen

-7 veya 8 adet cherry domates

-7 dilim ekmek

-1 çay kaşığı tuz

Üzerinde Kullanılacak Olan Malzemeler:

-2 yemek kaşığı kadar balzamik sirke

Bruschetta Tarifinin Yapılışı

Domatesler iri parçalar şeklinde doğranır. Ardından Mozzarella peynirleri de domateslerin büyüklüğü kadar doğranır. Fesleğenin yaprakları ince bir şekilde kıyılır. Sarımsaklar rendelenir ve bütün malzemeler ile birlikte bir kabın içine aktarılır. Daha sonra üzerine cupidolio zeytinyağı gezdirilir ve tuz ilave edilir. Malzemelerin birbirleri ile karıştıklarından emin olduktan ekmeklerin üzerlerine paylaştırılır. Üstlerine balzamik sirke gezdirilerek servis edilir.

BONUS:

Bitkilerin yapısında yer alan doğal olan kimyasallara polifenol ismi verilir. Polifenol, oluşum bakımından mikro bir besindir. Hücrelerin yok olmasını veya aşınmasını önleyici niteliklere sahip olmasından dolayı dokuların daha genç kalmasına yardımcı olur ve iyi ve düzenli bir biçimde çalışmasını sağlar. Bundan dolayı polifenol büyük öneme sahip olan bir antioksidandır.

Polifenol Nedir?

Polifenoller özellikle zeytinyağı ve zeytinin içerisinde yüksek miktarda bulunan bir maddedir. Polifenoller, zeytinyağı açısından oldukça büyük bir önemi sahiptir. Bu kadar büyük bir öneme sahip olmasının esas nedeni, zeytinyağının polifenol maddesine sahip olan tek bitkisel yağ olmasıdır. Zeytinyağının sahip olduğu antioksidan yapısı, tamamıyla polifenoller ile alakalıdır. Zeytinyağının içerisindeki polifenol maddesinin herhangi bir zarar görmeden ve sağlıklı bir şekilde korunabilmesi için belirli bir koşul bulunur. Bu koşul ise zeytinyağının oldukça düşük bir ısı düzeyinde üretim aşamasından geçmesidir. Üretim aşamasında olması gereken ısı miktarı yirmi yedi derecedir. Yirmi yedi dereceden daha fazla bir düzeyin ortaya çıkması halinde asitlerin ve peroksitlerin çoğalmasına neden olur. Bu durum sonucunda ise polifenol maddeleri işlevini yitirir. İnsan sağlığı bakımından zeytinyağı kullanımı oldukça önemlidir. Zeytinyağı, içerdiği polifenol sayesinde kanser oluşma riskinden korur.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. tüm alanlar zorunludur