Zeytinyağlı Çayın Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağlı Çayın Faydaları Nelerdir?

Türkiye topraklarında uzun süredir sevilerek tüketilen çay türlerinden biri olan zeytinyağlı çayın faydaları nelerdir? sorusu sağlıklı şekilde çay tüketmek isteyenlerin araştırdığı konulardan biri olarak önümüze çıkıyor.

Çay, ülkemizin her noktasında Türk insanının içine işlemiş bir üründür. Bu nedenle Türk mutfağında da çay için farklı farklı lezzetler oluşmuştur ve ortaya çıkmıştır. Bunlardan en sağlıklısı tabii ki zeytinyağlı çay olarak bilinir. Zeytinyağlı çay genellikle akşam yemeği sonrası insanların rahatlamak adına tükettiği ve servis ettiği bir çay türü olarak karşımıza çıkar. Zeytinyağlı çay, bunların dışında fazlasıyla uzak geçmişe dayanan iki yüz bin yıllık bir gelenektir. Bu içecek Türk halkı tarafından, savaş zamanlarında köylerde, kolay kolay bulunmayan yağların tüketilmesinde ortaya çıkmıştır. Zeytinyağlı çay, günümüzde fazlasıyla diyet yapanlar, yağsız bir yaşam sürenler için ideal bir içecektir.

Zeytinyağlı çay, kimisi için muhtemelen şifalı, kimisi içinse nefes kokusunu dengeleyip, temiz tutmak için önerdiği ve tükettiği bir tür çaydır. Zeytinyağlı çay, özellikle akşam yemeğinden sonra içildiğinde bağırsakları rahatlamasına yardım edecek ve sindirimin doğru işlemesini destekleyecektir. Bunun yanı sıra Zeytinyağlı çayın en büyük avantajlarından biri, baş ağrısına iyi geldiği, aynı zamanda kalp ve damar sağlığı için faydalar sağladığı olarak bilinir.

Zeytinyağlı çaylar bu yüzden tercih edilebilir bir alternatif olarak kabul edilir ve yukarıda bahsettiğimiz sahip olduğu özellikler nedeniyle de tüketilmesi sık sık tavsiye edilir. Bununla birlikte zeytinyağlı çaylar damarlar için yukarıda bahsettiğimiz gibi doktorların fazlasıyla önerdiği mucizevi bir tedavi yöntemi olarak bilinir. İhtiyaç duyduğunuz zamanlarda bu durumu gidermek için tüketmeniz önerilir. Özellikle de baş ağrısı ve migren için alternatif bir yöntem olarak tercih edilen zeytinyağlı çaylar her geçen gün ardından popülerleşmeye ve farklı mutfak kültürlerine ismini yazdırmaya devam etmektedir.

Zeytinyağlı Çayın Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağlı Çayın Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağlı Çay Hazırlanışı

Zeytinyağlı çay hazırlanışı da fazlasıyla basit ve hızlı olarak bilinir. Zeytinyağlı çayın hazırlanışı için belli başlı malzemeler gerekir bunlara sahipseniz zeytinyağlı çayı hazırlamanız sizin yaklaşık 10-15 dakikanızı alacaktır.

Gerekli malzemeler

– 1 bardak su (240 ml)

– 1 kaşık zeytinyağı

– 1 kaşık bal

– 1 adet limon

Zeytinyağlı çayın hazırlanışı için elinizdeki 1 kaşık zeytin yağına 5 bardak suyu ilave edin. Karışımı ocakta kaynamaya bıraktıktan sonra ocağın altını kapatarak iki bardak çay demleyip bu suyu da üstüne ilave edin. Böylece 5 bardak suya karşılık 1 bardak demlenmiş zeytinyağı çayınız olacaktır.

Dilerseniz sitemizin gıda kategorisinden çaylara göz atabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. tüm alanlar zorunludur