Ham Zeytinyağı Nedir?

Ham Zeytinyağı Nedir?

Günümüzde birden fazla zeytinyağı türü olması tüketicilerin kafasında soru işaretleri oluşturmaktadır. Bu türlerden biri olan Ham Zeytinyağı nedir? sorusunun cevabına bugün bu yazıda ulaşacaksınız.

Ham zeytinyağını kısaca tanımlamak gerekirse Ham zeytinyağı, olgunlaşmayı tamamlamış ve meyvelerinden çıkartılmış zeytinlerin ilk kalitesi için kullanılan esaslar doğrultusunda üretilen ve son derece düşük oranda polifenol içeren (50 mg/kg veya daha az) doğal bir yağdır. Bu yağdan 250 ml’lik plastik bir şişe içinde satılan, ham zeytinyağı genellikle %100 safiyet oranındadır. Ham zeytinyağı, Türkiye’de yapılan araştırmalara göre kullanıcılar tarafından reyon raflarnda ve perakende marketlerde en çok tercih edilen zeytinyağlarından biridir. Bu durumun temel sebebi ise içerdiği düşük polifenol ve safiyet oranının yüksek olmasının getirdiği sağlıklı olduğu düşüncesinden kaynaklanmaktadır.

Ham Zeytinyağı Nasıl Üretilir?

Sağlıklı olduğunu bilmenin yanı sıra ham zeytinyağının nasıl üretildiği de merak edilmektedir. Ham zeytinyağları, yağlık zeytinlerin fırında pişirilip öğütülmesiyle elde edilen bir besindir. Ham zeytinyağların kaliteli olabilmesi için zeytinlerin çiğ ve sert olması gerekir. Fakat yumuşak ve çürümüş olan zeytinler de ham zeytinyağı üretimi için kullanılabilir.

Günümüzde Türkiye dışında ham zeytinyağlarının sık üretildiği ülkeler vardır. Yunanistan ve İtalya ham zeytinyağı üretiminde ve kullanımında yüksek oranlara sahiptir.

Ham Zeytinyağı Nedir?

Ham Zeytinyağı Nedir?

Ham Zeytinyağı Sağlıklı Mı?

Her ne kadar yukarıda bahsettiğimiz yüksek tüketim oranlarına sahip olsa da ham zeytinyağlarının da diğer zeytinyağı türlerinde olduğu gibi rafine edilmeden tüketilmemesi önerilmektedir. Sahip olduğu yüksek yağ asit oranları sebebiyle ciddi zararlara yol açabilecek zeytinyağları doğru kullanılması durumunda kan akışınızdan vücut sisteminizdeki dengenin korunması gibi olaylara kadar etkin rol oynayarak sağlıklı bir yaşam sürmenize katkı sağlayabilir.

Sağlıklı bir yağ çeşidi olan ham zeytinyağları yüksek miktarda antioksidan içerir ve özellikle yüksek bir ısıda pişirilen yemeklerde kullanmakta fayda vardır. Ham zeytinyağı yanmaya karşı daha dirençlidir, bu nedenle daha yüksek sıcaklıklara da dayanabilir. Bunların yanı sıra Ham zeytinyağında bol miktarda sağlıklı yağ asitlerini içerisinde bulundururken bu asitler, kalp hastalıklarına karşı koruma sağladığı bilinmektedir. Sağlıklı yağ asidi içeriği için ham zeytinyağı, doymamış yağlar grubunda en ön sırada yer almaktadır.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Diğer bir zeytinyağı türü olan rafine zeytinyağları hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. tüm alanlar zorunludur