Polifenol Nedir? | Cupidolio Yüksek Polifenollü Zeytinyağı

Yüksek polifenollü zeytinyağı

Oldukça faydalı yapıya sahip olan bir madde olan polifenol üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Bundan dolayı polifenol nedir ve nasıl bir maddeden oluşur gibi soruların cevabının verilmesi amacı ile ilk olarak polifenol nedir sorusunu cevaplandırmak gerekir.

Polifenol Nedir?

Öncelikle polifenol nedir sorusunu açıklamak gerekirse polifenoller her molekülün içerisinde birden daha fazla oranda fenol grubunun mevcut olduğu bileşikleri ifade eder. Genel olarak bitkilerin ve meyvelerin doğal bileşenlerinin içerisinde bulunan polifenol maddesi bahsedilen bu bitkilerin ve meyvelerin renklenmelerinden sorumludur. Bir başka deyişle mevsimler değiştikçe ortaya çıkan ve birbirinden farklı renklerde görülen yapraklar pelifenol maddesinden dolayı bu renkleri alır. Ayrıca antioksidan özelliğine sahip olan polifenol maddesi bu niteliğinden dolayı insan sağlığı için oldukça faydaları olan bir maddedir.

Polifenol Maddesinin İnsan Sağlığına Etkisi

Yapılmış olan bilimsel araştırmalar kapsamında, polifenollerin ciddi olan sağlık sorunlarının giderilmesinde ya da engellenmesinde büyük ölçüde öneme sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bundan dolayı polifenol maddesini içeren zeytinyağı kullanımı önem arz eder. Zeytin ağaçlarının içerisinde mevcut halde bulunan polifenoller, insan sağlığı için tüketilmesi gereken önemli maddelerden bir tanesidir.

Özellikle zeytinyağı tüketimi ile birlikte vücudun ihtiyacı olan polifenol maddesi karşılanır. İnsanların hastalıklardan korunabilmesi için savunma mekanizması oluşturan bu madde, doğal zeytinyağı ile beraber yapılan besinler içerisinde kolay bir şekilde tüketimi sağlanır. polifenol maddesi yoğun oranda antioksidan içermesi sebebi ile yüksek fayda düzeyine sahiptir. Polifenol maddesi oksidadif stresi bir başka deyiş ile reaktif oksijen ile ortaya çıkan stresi azaltmaya yarayan bir oluşuma sahiptir. Bu nedenle doğal zeytinyağı kullanımı ile hem antioksidan ihtiyacı karşılanır hem de stres düzeyinde büyük oranda azalmalar ortaya çıkar. Ayrıca kansere yakalanma riskini ciddi ölçüde azaltırken, kalp ve damar hastalıkları konusundaki riskleri önlemeye de yardımcı olur.

Zeytinyağlarının İçerisinde Bulunması Gereken Polifenol Oranının Seviyesi

Polifenoller, bir bakıma bitkilerin içinde bulunan doğal yapılı kimyasallar. Bundan dolayı doğal zeytinyağı vücudu kansere karşı savunan, yaşlanmayı büyük ölçüde geciktiren ve bağışıklık sistemlerini kuvvetlendiren çok önemli yapıya sahip olan polifenoller bakımından oldukça boldur. Polifenoller aynı zamanda cildin çok daha yumuşak ve nemli bir yapı kazanmasına katkıda bulunur. Zeytinyağının içerisinde bulunan polifenol değeri yaklaşık olarak %130 değerinden daha aşağıda olmamalıdır. Bunun en üst sınırı ise yaklaşık %200 civarı olmaktadır. Polifenol düzeyi yüksek olan zeytinyağı içerisinde asit oranı daha düşük bir seviyede olur.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. tüm alanlar zorunludur