Rafine Zeytinyağı Nedir?

Rafine Zeytinyağı Nedir?

Bu sıralar zeytinyağlarının türleri hakkında araştırmalar artmıştır. Rafine zeytinyağı nedir?  sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Rafine zeytinyağı üretimi konusunda tarih boyunca zenginlik göstermiş bir sürece sahiptir. Yağların ve tereyağların her çeşidi ile ilgilenen bölgelerde, yağ üretimine uygun olmayan koşullar içinde bulunulmasına rağmen, yerel üreticilerin bu maddeleri elde etmelerini sağlayan yöntemler geliştirilmiştir.

Rafine zeytinyağı üretimi için kullanılan bitki ve hayvan kaynaklı hammaddeler çeşitli yollardan elde edilebilmektedir. Bu noktada, uzun ve detaylı bir tarif verme gereği duymadan sadece yaygın olarak uygulanan yöntemler vardır.

Rafine zeytinyağlarının normal zeytinyağlarına göre farkı zeytinin yapısının bozulmadan üretiliyor olmasıdır.

Rafine Zeytinyağı Nedir?

Rafine Zeytinyağı Nedir?

Rafine Zeytinyağları Zararlı Mı?

Rafine zeytinyağları üretilirken yapısının bozulmaması size güven veriyor olsa da Rafine zeytinyağları zararlı mı? sorusunun cevabı sizi şaşırtabilir. Türk Gıda Kodeksine göre rafine zeytinyağını direkt tüketmek uygun değil. Sağlığa zararlı olduğu düşünülmeyen ancak zeytinyağlarının bazı başka tohum yağlarında (ayçiçek, kanola, soya, mısır) olduğu gibi kostik ve başka kimyasallar kullanılarak rafine edilmemesi direkt tüketime uygun olmadığı söyleniyor.

Rafine Zeytinyağları Neden Kullanılır?

Rafine zeytinyağları sahip olduğu yüksek asit oranları nedeniyle direkt tüketilmemesi gerektiği söyleniyor. Rafine zeytinyağları neden kullanılır? sorusunun cevabı ise gerekli işlemlerin ardından rafine zeytinyağlarının bilinen zeytinyağları gibi kızartmalarda, pasta, börek ve tatlı çeşitlerinin yapımında gönül rahatlığıyla kullanılabileceği yönündedir.

Zeytinyağı Rafine Edilmezse Ne Olur?

Zeytinyağlarının yapılarında yüksek oranlarda asitlere sahip olduğundan bahsetmiştik. Bu yüzden zeytinyağları bazı işlemlerden geçerek kullanılabilir duruma getirilir. Bu durumda zeytinyağı rafine edilmezse ne olur? sorusu gündeme gelmektedir.

Zeytinyağı rafine edilmezse en saf hâlinde bulunur. Bu da bir zeytinyağının sahip olabileceği en yüksek kalite olarak bilinmektedir. Rafine edilmemiş zeytinyağları bu yüzden yüksek mâliyetlere sahiptir. Yüksek mâliyete sahip olmasının yanı sıra rafine edilmemiş zeytinyağları beklenenin aksine yüksek talepler görmektedir.

Her ne kadar yüksek talepleri olsa da yukarıda bahsettiğimiz gibi rafine edilmemiş zeytinyağlarının tüketimi önerilmemektedir. Tüketimi durumunda bu zeytinyağlarının bazı rahatsızlıklara yol açabileceği düşünülüyor.

Daha fazla bu tarzda içeriğe ulaşmak isterseniz zeytinyağları kategorisine göz atabilirsiniz.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. tüm alanlar zorunludur