Zeytinyağının Diğer Yağlardan Farkı Nedir?

Zeytinyağının Diğer Yağlardan Farkı Nedir?

Günümüzde çoğu alanda isminden bahsettiğimiz zeytinyağının diğer yağlardan farkı nedir? öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Zeytinyağının diğer yağlardan en belirgin farkı, olgunlaşmamış zeytinlerden elde edilmesidir. Diğer yağlar gibi pişirme, araştırma ve atık sular kullanılamaz. Zeytinyağının içindeki çok sayıda madde nedeniyle diyet listesine en üstte yer verilir. Bu maddelerin birbirleriyle uyumu ve faydalar çok derinlere gider. Zeytinyağlarındaki maddeden olan oleik asit yüksek oranda bulunur ve kalp hastalarına tavsiye edilmektedir. Zeytinyağları arasında da birden fazla çeşit bulunmasıyla birlikte her zeytinyağının birbirleriyle arasında ciddi anlamda farklar bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra zeytinyağları diğer yağlara göre çok daha fazla vitamin, protein, mineral ve antioksidan barındırmasıyla insan sağlığında önemli bir rol alır. Başta E vitamini olmak üzere A ve D vitaminlerini içerir çeşitli sebzelerin beslenmesinde büyük rol oynar.

Zeytinyağının Diğer Yağlardan Farkı Nedir?

Zeytinyağının Diğer Yağlardan Farkı Nedir?

Özellikle vücuttaki hücrelerin yenilenmesinde de görev alan zeytinyağları bunun dışında vücutta birçok görevi üstlenir. Bu gibi farklardan ötürü zeytinyağlarının, rafine yağlar, margarinler ve benzeri hayvansal yağlara göre özel bir yerde olduğu bilinir ve söylenir. Zeytinyağı her zaman sindirilebilecek bir yağdır. Kötü niyetli kolestrolü düşürür, kalp hastalıklarının ve damar tıkanıklıklarını önler. Karaciğerin ve yukarıda bahsettiğimiz gibi organların yenilenmesini ve sağlıklı, sistematik şekilde çalışmasını sağlar.  Bu gibi özelliklerinin yanı sıra zeytinyağları deri hastalıklarına da alternatif bir çözüm olarak kullanılır. Yani yalnızca vücut içinde görev almaz.

Bu gibi özelliklerinin yanı sıra tüketim konusunda Zeytinyağının diğer yağlardan farkı, oksidasyon riski taşımaması ve yüksek derecede yanan bir yağ olmasıdır. Yani önce yağ kendisini yakar daha sonra pişen yiyecek kendini yakar. Zeytinyağının diğer yağlardan farkı, tatlılarda, mutfağa ait her şeyde, salatalarda ve sebze yemeklerinde kullanılabiliyor olmasıdır.

Kullanım alanları o kadar fazladır ki araştırma yaptığınız bir konu içinde zeytinyağının geçmesi her zaman ihtimaller arasındadır. İşlendiği ve kullanılabilir hâle getirildiği süreçte bazı değişiklikler yaşasa da zeytinyağları geçmişten bu yana insanların bakım, beslenme ve sağlık konusunda en sık tercih ettiği doğal kaynak olarak yerini korumuştur.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz zeytinyağının karaciğer üzerindeki etkileri hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. tüm alanlar zorunludur